1

Z porównania cen przykładowych inwestycji wynika, że średni koszt budowy domu pasywnego jest wyższy od konwencjonalnego. Standardowo przyjmuje się jednak, że są to zbliżone kwoty.

Porównajmy koszty:
Budowa domu konwencjonalnego, stan deweloperski: x zł/m2
Budowa domu pasywnego, stan deweloperski: x zł/m2

Różnice cenowe wynikają nie tylko z typu budownictwa i wydajności energetycznej, ale również innych aspektów: wielkości i układu domu, wielkości i rozmieszczenia pomieszczeń, sprzętów RTV i AGD, materiałów wykończeniowych itp. W rzeczywistości na koszt budowy największy wpływ mają elementy niezwiązane bezpośrednio z rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

A to oznacza, że nie warto wybierać „dom pasywny czy konwencjonalny”, tylko pomyśleć o teraźniejszej optymalizacji kosztów i wizji przyszłych oszczędności.
Inwestowanie w zrównoważony i energooszczędny budynek jest zawsze dobrym pomysłem. Nawet jeśli pojawią się dodatkowe koszty początkowe, to zwrócą się w późniejszym okresie użytkowania budynku. A Ty będziesz latami cieszyć się komfortowymi wnętrzami i przyjaznym mikroklimatem – ponosząc o wiele niższe koszty energii niż sąsiedzi.
2

Dom pasywny buduje się dla efektowności energetycznej, komfortu i przystępności cenowej. Według danych, dom pasywny może przynieść nawet 90% oszczędności energii. Zyskasz jednak znacznie więcej niż tylko budynek energooszczędny.

Dom pasywny:
 • Pozwala zaoszczędzić energię związaną z ogrzewaniem pomieszczeń i chłodzeniem nawet do 90% w porównaniu ze starym budynkami z cegły oraz do 75% w porównaniu z nowszymi.
 • Zużywa mniej niż 1,5l oleju opałowego lub 1,5m3 gazu do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej – znacznie mniej niż zwykłe budynki "niskoenergetyczne".
 • Efektywnie wykorzystuje słońce (pasywne zyski energii słonecznej) i wewnętrzne źródła ciepła, dzięki czemu kosztowne konwencjonalne systemy grzewcze są niepotrzebne nawet w najsurowsze zimy.
 • W cieplejszych miesiącach wykorzystuje techniki pasywnego chłodzenia.
 • Dzięki specjalnym oknom trzyszybowym, izolowanym dachom, płytom podłogowym oraz grubym ścianom zewnętrznym, powietrze w pomieszczeniach jest znacznie cieplejsze.
 • System wentylacyjny niezauważalnie stale dostarcza świeże powietrze, zapewniając doskonałą jakość powietrza bez nieprzyjemnych przeciągów. Wysoce wydajne jednostki odzysku ciepła pozwalają na ponowne wykorzystanie ciepła zawartego w powietrzu wylotowym.
3

Dom pasywny to standard budowlany łączący trzy cechy w jednym: energooszczędność, wygodę i przystępność. Koncepcja konstrukcyjna i technologiczna, którą może zastosować każdy, wszędzie.

Budownictwo pasywne powstało z chęci dostarczania przyjaznych, komfortowych i nowoczesnych domów, które w niewielkim stopniu zużywają naturalne zasoby. Udało się. Współczesny dom pasywny jest w dużym stopniu samowystarczalny, ograniczający do minimum zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Jeśli dodamy, że można go mieć za bardzo rozsądną cenę – mamy wizję domu niemal idealnego.

Komfort mieszkania

Gdy wchodzi się do domu pasywnego, od razu myśli się „jak tu przyjemnie”. Spędza się w nim miło czas zarówno latem, jak i zimą. Wszystko za sprawą znakomitej izolacji i szczelności oraz wydajnej wentylacji. Grube ściany i belki, szczelna konstrukcja bez mostków termicznych eliminuje tzw. słabe punkty, czyli wszelkie zimne przegrody, narożniki i inne miejsca, w których może gromadzić się wilgoć. To powoduje mniejsze straty ciepła i ogólnie lepszy komfort mieszkania. Sprawdź zakres wykonywanych prac w EKO-HUS.

Równowaga w środowisku

To bardzo ważne, ponieważ jedną z głównych idei domu pasywnego jest bycie blisko przyrody, niezużywanie cennych zasobów naturalnych i dbanie o środowisko dla przyszłych pokoleń. Choć budowa domu wiąże się z pewnymi stratami i szkodami w naturze, to przyszłe oszczędności rekompensują to z nawiązką. Jeśli interesuję Cię duży wkład w ochronę środowiska – dom pasywny będzie jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. Gdy już w nim zamieszkasz, odkryjesz jak przyjemnie żyje się w otoczeniu naturalnego surowca – drewna.

Przystępność – rozwiązanie dla każdego

Wielu sądzi, że dom pasywny to duży wydatek. Wystarczy jednak bliżej przyjrzeć się kosztom, by uznać, że budowa takiego domu jest zaskakująco tania. Na pewno nie dużo droższa od domu tradycyjnego. Już na samym początku zaoszczędzisz na kupnie kosztownych i przestarzałych systemów grzewczych. W kolejnych latach zauważysz, że utrzymanie domu jest niedrogie, gdyż ilość zużywanej energii jest niewielka. Wykorzystaj to, że jeszcze kilkanaście lat temu, w Polsce, dom pasywny pozostawał w sferze marzeń, a dziś jest na wyciągnięcie ręki.

Czy sprawdzi się w naszym klimacie?

Warto wiedzieć, że choć idea i zasady budowy domów pasywnych są takie same na całym świecie, to poszczególne rozwiązania muszą być dostosowane do określonego klimatu. Budynek spełniający standard domu pasywnego będzie wyglądał znacznie inaczej w Polsce, Kanadzie czy Norwegii. Dlatego nie musisz się martwić – Twój dom będzie odpowiedni do polskiego klimatu.
5

Czy wiesz, że w Skandynawii i Ameryce Północnej 90% domów wykonanych jest z konstrukcji drewnianej? Czy nie zastanawia Cię, dlaczego w krajach, w których klimat bywa surowszy niż w Polsce, nikt nie obawia się budować drewnianych budynków?

My wiemy, dlaczego tak jest:
 • Koszt budowy domu drewnianego jest nawet o 40% niższy niż w przypadku domu z cegły i betonu. W przypadku domu pasywnego, cena jest porównywalna, ale oszczędności w kolejnych latach znacznie wyższe.
 • Konstrukcja szkieletowa jest elastyczna i dobrze znosi upływ czasu. Dom można zbudować nawet w kilka tygodni, o dowolnej porze roku.
 • Drewno jest łatwe w obróbce, dlatego możesz wybrać szeroką gamę wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych. Co więcej, drewniany dom może być pokryty albo tynkiem, albo prefabrykowanymi materiałami nadającymi nowoczesny wygląd.
 • Drewno jest bardzo mocne strukturalnie. Sosnowe drewno konstrukcyjne ma wytrzymałość o 20% wyższą niż stal strukturalna i 4-5 razy lepszą niż zbrojony beton.
 • Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego oszczędzisz na ogrzewaniu zimą. Według badań, zużycie energii w domu drewnianym jest o ok. 60% niższe, a w przypadku domu pasywnego – nawet o 90%.
 • Drewno pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza i nie pyli. A to z kolei korzystnie wpływa na samopoczucie – ulga zwłaszcza dla alergików, dzieci i seniorów.
 • Ściany drewnianego domu nie są zimne ani mokre, gdyż do jego budowy nie zużywa się wody. Takie uczucie chłodu i wilgoci utrzymuje się w domu murowanym nawet przez 10-18 miesięcy
Drewniany dom polecamy oszczędnemu, ale wymagającemu i odpowiedzialnemu inwestorowi.

Jesteś takim?

Zapytaj nas o ofertę

Budujemy
z natury drewniane domy

ul. Warszawska 127/32
82-300 Elbląg
woj. warmińsko-mazurskie

NIP: 222334455
REGON: 009988765

DREMEX Iwona Kowalska
55 230 42 64

Kontakt w terenie #1
502 120 593

Kontakt w terenie #2
505 124 524

© 2020 EKO-HUS
wykonanie: aidia multimedia

Na stronie EKO-HUS korzystamy z cookies

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na ich używanie.

Rozumiem