CO TO JEST DOM PASYWNY?

DOM PASYWNY TO STANDARD BUDOWLANY ŁĄCZĄCY TRZY CECHY W JEDNYM: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, WYGODĘ I PRZYSTĘPNOŚĆ. KONCEPCJA KONSTRUKCYJNA I TECHNOLOGICZNA, KTÓRĄ MOŻE ZASTOSOWAĆ KAŻDY, WSZĘDZIE.


Budownictwo pasywne powstało z chęci dostarczania przyjaznych, komfortowych i nowoczesnych domów, które w niewielkim stopniu zużywają naturalne zasoby. Udało się. Współczesny dom pasywny jest w dużym stopniu samowystarczalny, ograniczający do minimum zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Jeśli dodamy, że można go mieć za bardzo rozsądną cenę – mamy wizję domu niemal idealnego.


KOMFORT MIESZKANIA


Gdy wchodzi się do domu pasywnego, od razu myśli się „jak tu przyjemnie”. Spędza się w nim miło czas zarówno latem, jak i zimą. Wszystko za sprawą znakomitej izolacji i szczelności oraz wydajnej wentylacji. Grube ściany i belki, szczelna konstrukcja bez mostków termicznych eliminuje tzw. słabe punkty, czyli wszelkie zimne przegrody, narożniki i inne miejsca, w których może gromadzić się wilgoć. To powoduje mniejsze straty ciepła i ogólnie lepszy komfort mieszkania. Sprawdź zakres wykonywanych prac w EKO-HUS. RÓWNOWAGA W ŚRODOWISKU To bardzo ważne, ponieważ jedną z głównych idei domu pasywnego jest bycie blisko przyrody, niezużywanie cennych zasobów naturalnych i dbanie o środowisko dla przyszłych pokoleń. Choć budowa domu wiąże się z pewnymi stratami i szkodami w naturze, to przyszłe oszczędności rekompensują to z nawiązką. Jeśli interesuję Cię duży wkład w ochronę środowiska – dom pasywny będzie jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. Gdy już w nim zamieszkasz, odkryjesz jak przyjemnie żyje się w otoczeniu naturalnego surowca – drewna.


PRZYSTĘPNOŚĆ – ROZWIĄZANIE DLA KAŻDEGO


Wielu sądzi, że dom pasywny to duży wydatek. Wystarczy jednak bliżej przyjrzeć się kosztom, by uznać, że budowa takiego domu jest zaskakująco tania. Na pewno nie dużo droższa od domu tradycyjnego. Już na samym początku zaoszczędzisz na kupnie kosztownych i przestarzałych systemów grzewczych. W kolejnych latach zauważysz, że utrzymanie domu jest niedrogie, gdyż ilość zużywanej energii jest niewielka. Wykorzystaj to, że jeszcze kilkanaście lat temu, w Polsce, dom pasywny pozostawał w sferze marzeń, a dziś jest na wyciągnięcie ręki.


CZY SPRAWDZI SIĘ W NASZYM KLIMACIE?


Warto wiedzieć, że choć idea i zasady budowy domów pasywnych są takie same na całym świecie, to poszczególne rozwiązania muszą być dostosowane do określonego klimatu. Budynek spełniający standard domu pasywnego będzie wyglądał znacznie inaczej w Polsce, Kanadzie czy Norwegii. Dlatego nie musisz się martwić – Twój dom będzie odpowiedni do polskiego klimatu.